Bagatelní a bezvýsledné exekuce:
kompletní informace
Jako bagatelní exekuce, jinak též exekuce z bagatelních dluhů, jsou označovány takové, u nichž jistina pohledávky bez příslušenství (tedy bez úroků, poplatků nebo sankcí) nepřesahuje 1 500 Kč. Na začátku roku 2022 nabyla účinnosti novela exekučního řádu, s níž se změnila pravidla pro zastavení marných exekucí, včetně těch vedených pro bagatelní pohledávky. Pro dlužníky novela znamená posílení jejich postavení na úkor věřitelů a exekutorů, jedním z důsledků změn byl i výrazný pokles počtu exekucí. Jaké podmínky musí bagatelní exekuce splňovat, aby mohla být zastavena, a naopak co musí věřitel udělat, aby zastavení exekuce zabránil? Součástí článku je též návod, jak si snadno ověřit, zda k zastavení a následně i výmazu exekuce z exekuční databáze došlo.
Pravidla pro zastavení bagatelní exekuce
Výše dluhu bez příslušenství do 1 500 Kč není jedinou podmínkou stanovenou jako nezbytnou pro možnost zastavení exekuce. Současně jsou zákonem určena i další kritéria. Konkrétně:
- jde o exekuci pro peněžité plnění,
- povinným (dlužníkem) je fyzická osoba,
- usnesení o nařízení exekuce nabylo právní moci,
- a v posledních 3 letech před nabytím účinnosti novely zákona, tj. v letech 2019-2021, nebylo v rámci exekuce nic vymoženo.
Pokud byly všechny výše uvedené podmínky splněny, musel exekutor do 3 měsíců od nabytí účinnosti novely, tj. nejpozději do 31.3.2022, vyzvat oprávněného (věřitele), aby se ve lhůtě 30 dnů vyjádřil, souhlasí-li se zastavením exekuce. Pokud souhlasil nebo na výzvu nereagoval (tj. došlo k marnému uplynutí 30 denní lhůty), bagatelní exekuce měla být dle zákona zastavena. Chtěl-li naopak věřitel v této exekuci pokračovat, musel složit tzv. prodlužovací zálohu ve výši 500 Kč na její další vedení. Tím se lhůta k vymožení plnění prodloužila a exekuční řízení může pokračovat další 3 roky. Během této doby nemůže soud řízení zastavit pro nemajetnost. Naopak pokud exekuce byla dle tohoto postupu zastavena, není možné ji znovu zahájit.
Ověřte si výpisem, že bagatelní exekuce byla zastavena
Dojde-li k zastavení exekuce, má exekutor povinnost provést přibližně do 15 dnů od ukončení řízení výmaz z exekuční databáze. Výpisem z registru exekucí, který lze získat na Exekuceinfo.cz, lze snadno a rychle ověřit, zda se tak skutečně stalo. Pro kontrolu touto cestou není potřeba žádná registrace a výsledek je ihned k dispozici.Pokud byla exekuce zastavena, neměla by už být součástí výpisu. V případě, že je v něm stále viditelná, je nutné kontaktovat exekutora a požadovat nápravu, resp. zjistit, proč doposud nebyla smazána. Kontakt na exekutora, stejně jako další informace týkající se exekuce, jsou k dispozici v rámci detailu záznamu.
Zároveň jsou evidovány případy, kdy u některých exekucí došlo na konci roku 2021 k úhradě 1 Kč na splátku jistiny, v důsledku čehož exekuční řízení pokračuje dál. Často i bez vědomí dlužníka. Důvod je zřejmý - snaha zabránit zastavení exekuce, neboť i pouhá 1 Kč byla postačující pro porušení podmínky, že v posledních 3 letech nebylo nic vymoženo. Potvrdit, zda se tak nestalo, je možné opět skrze výpis z registru exekucí.
Zastavení bagatelní exekuce a náhrada pro exekutory a věřitele
Dojde-li k zastavení bagatelní exekuce, exekutor i věřitel získává částečnou kompenzaci za vynaložené výdaje spojené s vymáháním. Exekutor má nárok na 30 % z paušálních hotových výdajů, které činí 3 500 Kč. Za každou ukončenou exekuci tak dostane “odškodnění” ve výši 1 050 Kč (s omezením max. 5 exekucí na jednoho dlužníka). Věřiteli je za každou zastavenou pohledávku přiznána náhrada ve výši 30 % vymáhané pohledávky bez příslušenství, a to formou slevy na dani z příjmu. Pokud už v minulosti bylo na jistinu něco vymoženo, náhrada se o tuto částku snižuje.
Výjimky ze zastavení bagatelních exekucí: Kdy nemusí věřitel zaplatit zálohu, a exekuce přesto pokračuje?
Účelem zavedení možnosti snadného zastavení bagatelních exekucí bylo omezení počtu bezvýsledných exekucí, a to na základě předpokladu, že pokud doposud nebylo nic vymoženo, pravděpodobně se tak již nestane a dlouhodobým marným vymáháním by se pouze navyšovaly náklady na vedení takového řízení. V potaz je brán také zájem věřitele na tom, aby exekuce vedená pro bagatelní pohledávku pokračovala.
Výjimku představují exekuce, u kterých není žádoucí, aby byly takto jednoduše ukončeny. Konkrétně jde o ty, které slouží k vymožení bagatelní pohledávky např. na:
- výživné na nezletilé dítě nebo náhradní výživné
- náhradu újmy za ublížení na zdraví nebo újmy způsobené trestným činem
- náhradu újmy způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
V těchto případech není pokračování exekuce podmíněno zaplacením zálohy věřitelem. Dále jde o situace, kdy by zastavení exekuce odporovalo dobrým mravům nebo je dlužník v insolvenci.
Bezvýsledné exekuce s pohledávkou vyšší než 1 500 Kč
Bagatelní exekuce jsou (kromě dalších podmínek) jasně definovány maximální výší jistiny, tj. do 1 500 Kč. Obdobný způsob zastavování bezvýsledných exekucí je ale uplatňován i u těch s peněžitou pohledávkou vyšší než 1 500 Kč. Co to znamená?
Pokud v posledních 6 letech nedošlo v rámci exekuce k vymožení plnění, které by pokrylo alespoň náklady exekuce, a v případě, že exekucí není postižena nemovitost, vyzve opět exekutor oprávněného ke složení prodlužovací zálohy, pokud chce v exekuci pokračovat. Při zaplacení této zálohy může exekuční řízení pokračovat další 3 roky. V opačném případě (tj. věřitel na výzvu exekutora nereaguje nebo nesloží zálohu) je exekuce zastavena. K tomuto prodloužení však může dojít maximálně dvakrát. Trvání bezvýsledných exekucí je tímto zastropováno maximální délkou 12 let. Pokud však během této doby dojde k částečnému vymožení, které pokryje náklady exekuce, lhůta 6 let běží od začátku. Omezení celkové doby vedení exekuce se neaplikuje tehdy, jde-li o věřitele, který je zproštěn placení zálohy (viz případy uvedené níže). Oproti zastavení bagatelní exekuce nemá exekutor nárok na kompenzaci nákladů.
Je vhodné zmínit, že tento postup platí i pro exekuce zahájené před 1.1.2022, kdy nabyla účinnosti novela, která maximální délku exekuce a způsob zastavení marných exekucí stanovuje. Nicméně lhůta 6 let neuplyne dříve než rok poté, tj. první exekuce je takto možné zastavit až od roku 2023.
Zastavení marných exekucí a výjimky z povinnosti platit zálohu
K výzvě k úhradě zálohy a zastavení marných exekucí dle tohoto postupu nedochází podobně jako u bagatelních exekucí v případě, kdy se jedná o dluhy na výživném, náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví nebo náhrady újmy způsobené úmyslným trestným činem apod. V takových případech postačí, pokud oprávněný sdělí soudnímu exekutorovi, že nesouhlasí se zastavením exekuce. Od placení zálohy může být věřitel též zproštěn na vlastní žádost soudním exekutorem, jsou-li pro to závažné důvody.
Dopady změn pravidel pro zastavení bagatelních a bezvýsledných exekucí
Podle údajů Exekutorské komory ČR byla ke konci roku 2021 necelá polovina z více než 4 milionů exekucí nařízena kvůli dluhu nižšímu než 10 tisíc Kč. V důsledku umožnění ukončit snadno bagatelní exekuce se tento počet snížil přibližně o 200 tisíc exekucí, což představuje přibližně 5 % všech exekucí. Reálně může být toto procento ještě vyšší, neboť data zahrnují pouze bagatelní pohledávky u veřejných institucí, tj. měst, dopravních podniků, zdravotních pojišťoven apod. Informace o bagatelních pohledávkách mimo veřejnou sféru Exekutorská komora neposkytuje.
Dále se též na snížení počtu exekucí pozitivně projevily akce Milostivé léto, která proběhla již ve třech kolech a umožnila dlužníkům zbavit se výhodně některých dluhů. Aktuální informace k Milostivému létu najdete vždy ZDE.