Centrální registr dlužníků
a na co si dát pozor
Když někdo žádá o úvěr, chce mít přehled o svých dluzích nebo si naopak preventivně ověřit, že žádné nemá, není nutné hned obíhat jednotlivé instituce a u každé zvlášť žádat o výpis. Většinu informací o závazcích lze v dnešní době zjistit online. Na druhou stranu ale u nás stále neexistuje žádný centrální registr dlužníků, tedy jedna jediná databáze, ve které by byly zapsané a tím pádem i dohledatelné všechny závazky dlužníků, ať už se jedná o dluh u banky, dodavatele elektřiny nebo nějakého soukromého subjektu.
Že jste se s centrálním registrem dlužníků už setkali nebo o něm slyšeli? V článku si vysvětlíme, proč je žádoucí se čemukoliv, co se za centrální registr dlužníků vydává, vyhnout a kde jinde bezpečně a bez rizik získat spolehlivé informace o závazcích. Ať už svých, nebo kohokoliv jiného.
Před centrálním registrem dlužníků varuje i Česká obchodní inspekce. Za své peníze můžete dostat jen bezcenný výpis
Jakkoliv seriózně se web nebo služba vydávající se za centrální registr dlužníků může zdát, jde pouze a jen o klamavý marketing s cílem přesvědčit uživatele k pořízení výpisu, který pro ně může být zcela bezcenný. Žádná z oficiálních finančních institucí výpis vydávaný centrálním registrem dlužníků (setkat se lze i se zkratkou CERD, CEDCR apod.) totiž neuznává, zaplatíte tak za něco, co pro vás může mít nulovou vypovídací hodnotu vzhledem k tomu, jaké informace potřebujete. A navíc ještě s tím rizikem, že vámi poskytnuté údaje tento subjekt využije pro jiné účely, poskytne třetím stranám apod. To samé pak platí i pro centrální registr dlužníků zdarma.
Za vše mluví fakt, že před centrálním registrem dlužníků varuje i Česká obchodní inspekce nebo Úřad pro ochranu osobních údajů.
Jak snadno a bez rizika získat spolehlivé informace o dluzích?
Ačkoli oficiálně žádný centrální registr dlužníků neexistuje, neznamená to hned, že k dopátrání se svých závazků je nezbytné kontaktovat jednotlivé instituce nebo společnosti, u nichž by mohl být dluh evidován, a žádat o výpis jednotlivě u každé z nich.
V České republice si sice většina subjektů vede vlastní databáze dlužníků a propojení mezi nimi žádné není, resp. ne takové, aby existovalo jedno jediné místo, kde jsou tyto informace shromažďovány (což je opět jen důkaz, že centrální registr dlužníků je dezinformace), nicméně jakmile je nějaký dluh vymáhán exekučně, dostává se do exekuční databáze - registru exekucí. Do něj jsou zapisovány všechny exekuce vedené soudními exekutory, přičemž za zápis jsou zodpovědní přímo exekutoři, což je zárukou ověřenosti a spolehlivosti informací. A co hlavně - tyto záznamy o dluzích jsou dostupné komukoliv, stačí k tomu jen znát pár základních údajů o osobě nebo firmě, kterou chcete prověřit, a vyplnit jednoduchý formulář.
1. Přejděte na hlavní stranu webu Exekuceinfo.cz
2. Vyplňte požadované údaje o osobě, kterou chcete prověřit:
u fyzických osob - celé jméno a datum narození, nebo rodné číslo
u právnických osob (firem) - IČO
3. Vyberte preferovaný způsob platby
Platba je možná kartou, rychlým převodem, standardním bankovním převodem nebo složenkou. Pro okamžité získání výpisu zvolte platbu kartou nebo rychlým převodem.
4. Uveďte e-mail pro zaslání výpisu s výsledkem kontroly.
Výpis je k dispozici ihned po připsání platby.
Registr exekucí umožňuje prověřit kohokoliv. Online, kdykoliv a bez jakékoliv registrace
Kromě toho, že v ČR není jednotná databáze dluhů, komplikuje jejich dohledávání fakt, že většina evidencí je soukromých a nahlížet do nich mohou jen dlužníci sami (pokud vůbec), často navíc i s podmínkou ověření totožnosti nebo osobní návštěvy.
Registr exekucí dostupný na Exekuceinfo.cz v tomto směru nabízí velkou výhodu, umožňuje totiž prověřit kohokoliv, aniž by bylo nutné mít jakékoliv povolení nebo se registrovat. Jde tedy o nejsnazší způsob, jak získat co nejvíce informací o dlužnících. Vyhledávání je navíc anonymní a prověřovaná osoba se nikdy nedozví, kdo a za jakým účelem si o ní zjišťoval informace. Přínosný je tak jak širokou veřejnost, tak i profesionální uživatele, kterým usnadňuje kontrolu bonity obchodních partnerů, dodavatelů, zaměstnanců, nájemníků nebo například žadatelů o půjčku. Stejně tak je možné prověřit i partnera či rodinné příslušníky.
Výstupem kontroly v registru exekucí je výpis s přehledem dluhů vymáhaných formou exekuce soudními exekutory. Včetně data nařízení exekučního řízení, spisové značky a dalších informací (výše dluhu, kontakt na exekutora, náklady exekuce…), které jsou součástí detailu každého záznamu. Je-li výsledek bez záznamu, znamená to, že kontrolovaný v daný okamžik nemá v systému žádnou probíhající exekuci. Takový výpis pak může posloužit ii jako potvrzení o bezdlužnosti, které je potřeba například při žádosti o půjčku.
“Soused mi dluží, v registru ale není. Jak je to možné?”
Registr exekucí je nejjednodušší možností, jak zjistit, jak je na tom kdokoliv s plněním závazků a je-li z tohoto pohledu důvěryhodnou osobou. Informace jsou čerpány výhradně z databáze spravované Exekutorskou komorou ČR, díky čemuž jsou - na rozdíl od subjektů vydávajících se za centrální registr dlužníků - 100% ověřené.
Zároveň je ale také vhodné brát v potaz, že se záznamy o dluzích mohou do databáze dostat s určitým zpožděním, a stejně tak ne všechny dluhy splňují kritéria pro zápis do registru exekucí - například nejsou vymáhány soudními exekutory nebo se jedná o závazek u instituce, která si dluh vymáhá svépomocí. Obdobné je to i u půjček mezi známými, v rodině nebo od pochybných subjektů, které nejsou podloženy žádnou smlouvou. Takové závazky v databázi nejsou - a zpravidla nejsou ani veřejně dohledatelné, tj. informace o nich mohou být za určitých podmínek sděleny pouze samotnému dlužníkovi (nebo o nich ví jen o sám a věřitel).