Co nesmí exekutor zabavit
Rozsah práv a povinností exekutora, tedy co nesmí nebo naopak může, je v souvislosti s exekucemi častým tématem. Veřejností často bývají vnímání jako “vymahači”, přitom ve skutečnosti jsou exekutoři při výkonu své práce vázáni řadou předpisů a musí dodržovat přesně stanovené postupy. Pokud by kdokoli měl pocit, že exekutor nepostupuje správně, či dokonce nezákonně, je možné a dokonce vhodné se obrátit na příslušné orgány, které nad jejich činností vykonávají dohled (např. Exekutorská komora, Ministerstvo spravedlnosti).
V tomto článku si přiblížíme rozsah pravomocí exekutora a také omezení, která musí respektovat při výkonu svého povolání. Včetně toho, co exekutor nesmí zabavit a co naopak může.
Co nesmí exekutor zabavit při exekuci majetku (tzv. mobiliární exekuci)
Exekutor má v rámci exekučního řízení pravomoc zabavit majetek dlužníka s cílem uspokojit pohledávky věřitelů. Nicméně existují určité druhy majetku, které exekutor nesmí zabavit. Tato omezení jsou stanovena zákonem a mají za úkol chránit základní potřeby a práva dlužníka.
Co nesmí exekutor zabavit - obecná pravidla
- Exekutor může zabavit pouze majetek, který patří dlužníkovi (resp. o kterém se exekutor domnívá, že mu patří - není jeho povinností na místě přezkoumávat vlastnictví).
- Exekutor nesmí zabavit majetek, který dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování potřeb svých a své rodiny, nebo který nezbytně potřebuje pro výkon podnikatelské činnosti.
- Výjimka se vztahuje též na věci, jejichž prodej v rámci exekuce by byl v rozporu s morálními pravidly (např. osobní fotografie - viz příklady dále)
Co nemůže exekutor zabavit - konkrétní příklady
Obvyklé vybavení domácnosti
Exekutor nesmí zabavit vybavení domácnosti, pokud se jedná o běžné a nezbytné věci pro osobní potřebu. Mezi ně patří například lednička, sporák, pračka, postel, stůl, židle a další věci, které jsou nezbytné pro běžný život dlužníka.
Oblečení a obuv
Obdobně jako u vybavení domácnosti, mezi věci, co nemůže exekutor zabavit, patří oblečení a obuv dlužníka, pokud se jedná o běžné a nezbytné věci pro osobní potřebu. Tedy například jediné boty, které má dlužník na noze. To samé platí o věcech pro děti.
Věci nezbytné pro výkon povolání
Mezi exekučně nezabavitelné věci se řadí i ty, bez nichž by dlužník nemohl vykonávat svou práci. Příkladem je počítač u programátora nebo auto u obchodního zástupce. Na druhou stranu zákon v souvislosti s výkonem práce obsahuje formulaci “alespoň v minimálním rozsahu”. Co to znamená? Například u řemeslníka mezi věcmi, co může exekutor zabavit, mohou být elektrické nástroje, protože teoreticky svou práci může zvládnout i těmi ručními.
Mezi další majetek, který nepodléhá zabavení exekutorem, patří:
- studijní a náboženská literatura
- školní potřeby a dětské hračky
- zdravotnické potřeby, pomůcky a léky
- snubní prsten, diplomy, medaile
- osobní fotografie, dopisy
- domácí mazlíčci
- hotovost do výše dvojnásobku životního minima.
Exekutor může zabavit i majetek, který dlužníkovi nepatří. Jak tomu předcházet? Pomůže výpis z registru exekucí
Při exekuci majetku může exekutor navštívit dlužníka kdykoli bez jakéhokoli předchozího avíza nebo jeho souhlasu. A to i tehdy, kdy dlužník není zrovna doma. Nemusí jít přitom ani o jeho trvalé bydliště, ale jakékoliv místo, kde se dlužník zdržuje - třeba pronajatý byt. Často se tak stává, že exekutor zabaví i ty věci, které nepatří dlužníkovi, ale jeho partnerovi, spolubydlícímu nebo dokonce pronajímateli.
V takovém případě musí tyto osoby dokázat, že jde o jejich majetek - například kupní smlouvou, fakturou nebo výpisem z účtu s platbou za nákup, aby exekutor příslušnou věc nezahrnul do soupisu majetku. Pozor, jen běžná účtenka bez uvedení jména nestačí! Prokázání vlastnictví zejména u běžného vybavení bytu tak bývá v praxi téměř nemožné.
V případě, že exekutor již zahrnul do soupisu majetku dlužníka i věc, která mu nepatří, musí její skutečný vlastník podat návrh na vyškrtnutí ze soupisu, a pokud ani tehdy neuspěje, následně vylučovací žalobu u exekučního soudu.
Co může zabavit exekutor při exekuci formou srážek ze mzdy nebo blokaci účtu
K výše popisované mobiliární exekuci by měl exekutor přistupovat až tehdy, kdy jiné způsoby vymožení dluhu nebyly úspěšné. Návštěvě exekutora tak obvykle předchází blokace bankovního účtu nebo srážky ze mzdy a jiných příjmů. I zde platí pro exekutora určitá omezení, co může a nesmí.
Při srážkách ze mzdy a jiných příjmů exekutor může zabavit, respektive exekučně postihnout také:
- rodičovský příspěvek,
- nemocenské dávky,
- podporu v nezaměstnanosti,
- starobní i invalidní důchod nebo stipendium,
- odstupné z bývalého zaměstnání
- odměnu z dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce.
Mezi dávky, na které naopak exekutor nemá právo, patří:
- dávky sociální péče,
- dávky pomoci v hmotné nouzi (př. příspěvek na živobytí),
- příspěvek na bydlení,
- některé jednorázové dávky státní sociální podpory (např. porodné, pohřebné) a pěstounské péče,
- daňový bonus.
Současně při exekuci musí být vždy dlužníkovi vyplacena alespoň tzv. nezabavitelná částka (více k tématu exekuce na plat je vysvětleno v tomto článku).
Problém nastává tehdy, pokud si dlužník nechává výplatu zasílat na bankovní účet, který exekutor nařídí v rámci exekuce zablokovat (obstavit). V takovém případě se i toto nezabavitelné minimum stává pro dlužníka nedostupným a ze zablokovaného účtu si může pouze jednorázově částku odpovídající maximálně dvojnásobku životního minima.
V případě exekuce je tedy vhodné se předem domluvit se zaměstnavatelem na vyplácení mzdy v hotovosti nebo složenkou. Případně je též možné zřízení chráněného účtu.