Exekuce na důchod a její výpočet
Důchod, ať už starobní, invalidní nebo pozůstalostní, je formou příjmu, a lze tak z něj – podobně jako při exekuci na plat – provádět exekuční srážky. I postup při jejich výpočtu je obdobný a lze tak využít tutéž kalkulačku.
- Jak probíhá exekuce na důchod
- Jak zjistit exekuce, kvůli nimž dostáváte nižší důchod
- Jak na výpočet exekuce na důchod (kalkulačka)
- Nejčastější důvody exekuce na důchod
Jak probíhá exekuce na důchod
Při exekuci na důchod je část důchodu dlužníka srážena na pokrytí jeho dluhů. Exekuční srážky provádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), a to z různých typů důchodů: starobních, invalidních i pozůstalostních (připomeňme, že u exekuce na plat má tuto zodpovědnost zaměstnavatel). O kolik dostanete na důchodu méně, závisí na výši důchodu a typu dluhů, které splácíte.
Částka je přitom strhávána až do okamžiku, kdy je dluh včetně úroků a příslušenství splacen, případně je exekuce na důchod ukončena na základě rozhodnutí.
Jak zjistit exekuci na důchod, případně i další exekučně vymáhané dluhy?
Všechny exekuce vedené soudními exekutory jsou zapisovány do registru exekucí. Pro přehled aktuálně probíhajících exekucí a detaily k nim si tedy stačí opatřit výpis z registru exekucí. Z něho lze zjistit nejen datum nařízení, spisovou značku, ale obvykle i výši dlužné částky nebo kontakt na exekutora. Výpis je navíc možné získat na libovolnou osobu.
Je-li nařízena exekuce na důchod, dlužník je o této skutečnosti písemně informován. Nejprve od exekutora, poté i ČSSZ, která srážky provádí. Nicméně se může stát, že si dotyčný nepřebírá poštu, nebo dojde ke zpoždění oznámení a dlužník se tak o existenci exekuce dozví až co obdrží nižší částku. Jak co nejsnáze zjistit, kvůli čemu byla nařízena?
ČSSZ v tomto směru obvykle nepomůže, ta pouze jedná na základě exekučního příkazu, a je tak nutné se obrátit přímo “na zdroj” – již zmíněný registr exekucí.
Kalkulačka exekuce na důchod: jaká částka z důchodu vám po srážce zůstane?
Chcete-li vědět, kolik peněz vám bude z důchodu strženo, využijte kalkulačku exekuce na důchod. Díky ní hned víte výši exekučních srážek a tedy i zůstatek z důchodu. Kalkulačku najdete níže a pro výpočet je potřeba uvést výši příjmu (důchodu), máte-li manželku nebo děti a zdali jsou vaše závazky přednostní nebo nepřednostní.
Základní principy výpočtu jsou tyto:
- Nezabavitelná částka: Tato částka se odvíjí od životního minima a dalších podmínek. Zůstává dlužníkovi na pokrytí životních potřeb.
- Přednostní a nepřednostní pohledávky: U přednostních pohledávek (např. alimenty nebo dluhy vůči státu) se strhává vyšší částka než u nepřednostních pohledávek.
- Výpočet exekuce na důchod: Z částky, která přesahuje nezabavitelné minimum, se provádí srážky na základě pevně stanovených pravidel (tzv. pravidlo třetin)
Tip: Pokud vás k postupu výpočtu zajímá více, vše je podrobně vysvětleno v článku Exekuční kalkulačka a výpočet exekuce.
KALKULAČKA EXEKUCE NA DŮCHOD
Dle dat ČSSZ se průměrná částka, která je při exekuci na důchod srážena, pohybuje kolem 2 700 Kč (průměr za všechny druhy důchodu a muže i ženy dohromady). Bez ohledu na to, zda jde o výpočet exekuce na invalidní důchod, starobní nebo pozůstalostní důchod, dlužníkovi musí vždy z příjmu zůstat minimálně nezabavitelná částka.
Ne, při exekuci na důchod se nikdy nemůže stát, že by dlužníkovi nezůstalo nic. Zákon stanovuje tzv. nezabavitelné minimum, což je částka, která musí dlužníkovi zůstat vždy pro pokrytí základních životních potřeb. Výše nezabavitelné částky se odvíjí od životního minima a normativních nákladů na bydlení, s každou další vyživovanou osobou (děti, manžel/ka) se navíc zvyšuje.
Co když důchod dlužníka nedosahuje takové částky, aby z ní bylo možné něco strhnout? V takovém případě ČSSZ nemůže exekuci na důchod provést, nicméně dluh zůstává v registru evidován a může být vymáhán později, kdy se například dlužníkovi zvýší důchod.Nejčastější důvody exekuce na důchod
V České republice je podle dat ČSSZ přes 45 tisíc lidí s exekucí na důchod (součet exekucí na invalidní důchod, starobní a pozůstalostní). Průměrný věk takového dlužníka je 65 let (v případě exekucí na starobní důchod dokonce 70 let). Jak se někdo v tomto věku může zadlužit, když důchodci obecně bývají považováni za spořivé?
Poměrně velkou část tvoří ti, kteří se zadlužili ještě v aktivním věku, tj. kdy pracovali, a s exekuci (nebo dokonce více exekucemi) do důchodu už vstupují. Zhruba třetina lidí se však dostane do exekuce až v době pobírání důchodu.
Mezi časté důvody exekuce na důchod patří:
- Absence úhrady poplatků – ať už úmyslné nebo nevědomé opomenutí platby povinných poplatků jako např. za komunální odpad, za psa apod.
- Pokuty z MHD – jízdné zdarma platí pro seniory starší 70 let
- Nevýhodné smlouvy nebo koupě – zadlužení v důsledku přistoupení na nevýhodné podmínky se týká až 40 % seniorů v exekuci. Právě důchodci totiž bývají často cílem prodejců používajících nátlak, zastrašování.
- Finanční pomoc členům rodiny – snaha o pomoc z finančních potíží dětem nebo vnoučatům může vést k půjčkám, které si senioři později nemohou dovolit splácet. Rizikem je i pouhé ručení.
Největší riziko u exekuce nepředstavuje samotný dluh, ale úroky, o které se dlužná částka stále navyšuje. Původně drobný závazek, jehož si dlužník ani nemusí být vědom, se tak v důsledku vyšplhá na násobky. Specificky v případě seniorů (nebo obecně osob závislých na příjmech v podobě důchodu) může být exekuce až likvidační. Výpis z registru exekucí je jednoduchým způsobem, jak minimalizovat riziko existence nevědomých dluhů a mít přehled o závazcích.
Ať už se tedy potýkáte s exekucí na invalidní důchod, starobní nebo pozůstalostní, či teprve chcete o důchod zažádat, kontrolou závazků v exekuční databázi lze předejít řadě nepříjemnostem a komplikacím, které zadlužení provází.