31.1.2024

Exekuce na účet: jak probíhá a jak z ní ven?

Exekuce na účet, formálně exekuce příkazem k výplatě z bankovního účtu, je jedním z nejčastějších způsobů vymáhání dluhů. V dnešní době už totiž exekuce neznamená jen návštěvu exekutora a opatření majetku nálepkou “zabaveno”. Současné postupy exekutorům umožňují dostat se k vymáhané částce velmi snadno i na dálku, a to aniž by dlužníka vůbec kontaktovali. A právě exekuce na účet je jedním z nich. 

Co je exekuce na účet

Exekuce na účet znamená blokaci vašeho účtu a finančních prostředků na něm uložených. Exekutor přitom využívá jako prostředníka k vymáhání dluhů banku, které zašle exekuční příkaz, na jehož základě je banka povinna účet zmrazit, resp. blokovat peníze do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství. Má-li dlužník více účtů, exekucí na účet je možné postihnout všechny, výjimkou nemusí být ani účet manžela/ky, za určitých okolností může exekutor zablokovat i cizí účet. V důsledku této blokace pak dlužník nemůže s penězi na účtu nijak nakládat - nejde platit kartou, vybírat hotovost, posílat peníze z účtu, odesílány nejsou ani trvalé příkazy (což může vést ke vzniku dalších dluhů). Stejně tak jakékoliv příchozí platby budou ihned zmraženy.

Jak zjistit, kdo mi zablokoval účet a kde mám jakou exekuci?

Pokud přijdete na to, že máte zablokovaný účet, a nejste si přitom vědomi žádného dopisu od exekutora, existuje jednoduchý způsob, jak si ověřit, zda na vás není vedena nějaká exekuce - a to pomocí výpisu z registru exekucí. Do této databáze, dostupné na Exekuceinfo.cz, totiž exekutoři mají povinnost zapisovat všechny jimi zahájené a aktuálně probíhající exekuce. Opatřit si přitom tento výpis lze zcela jednoduše online, do pár minut a pro kohokoliv. Získáte tak přehled o svých závazcích, vč. výše dlužné částky nebo kontaktu na exekutora, který danou exekuci vede. Tyto informace jsou vždy součástí detailu každého záznamu.

Kdy se dlužník dozví o exekuci na účet?

Jednou z nepříjemných skutečností je fakt, že se dlužník obvykle o exekutorem zablokovaném účtu dozví až v okamžiku, kdy nemůže provést některou z výše uvedených transakcí, tj. zaplatit kartou v obchodě, převodem nebo vybírat z bankomatu. Exekutor totiž záměrně nejprve informuje banku a až poté dlužníka, aby si nestihl peníze vybrat, převést jinam apod. 

Co se děje po zablokování účtu exekutorem aneb mám exekuci na účet. Co dál? 

Poté, co dojde k blokaci účtu, exekutor informuje dlužníka o exekuci na účet a stejně jako u všech ostatních forem exekuce jej vyzve k dobrovolnému splnění povinnosti - zaplacení dluhu. Má-li dlužník na účtě dostatek peněz a na výzvu reaguje, jde samozřejmě o ideální řešení - jednak zpravidla vede k zastavení exekuce, jednak se tím pro dlužníka o 50 % snižují náklady exekuce. Platbu je přitom v tomto případě možné provést i z blokovaného účtu.

Druhou možnou variantou je situace, kdy dlužník má potřebné finance na účtu k dispozici, ale dluh dobrovolně neuhradí. V takovém případě dojde po nabytí právní moci exekučního příkazu ke stržení dané částky z účtu a jejímu odeslání exekutorovi. Následně může být exekuce na účet rovněž ukončena, nicméně narozdíl od předchozí varianty musí dlužník uhradit náklady exekuce v plné výši. 

Co když ale dlužník nemá na účtu tolik peněz, aby z něj bylo možné celý dluh pokrýt? V takovém případě exekuce na účet pokračuje a blokace trvá po dobu dalších šesti měsíců, kdy dlužník nemůže s prostředky na účtu jakkoliv nakládat. Zároveň je exekutor oprávněn zkombinovat exekuci na účet i s dalšími způsoby exekuce např. formou srážek ze mzdy, zabavením a prodejem majetku apod. 

Jak se dostat k penězům na účtu v exekuci

Jak už bylo zmíněno, po nařízení exekuce na účet nemůže dlužník s vloženými prostředky jakkoliv manipulovat. Jednu výjimku však zákon umožňuje - a to nárok na jednorázový výběr z účtu v exekuci ve výši trojnásobku životního minima, které pro rok 2024 činí 4 860 Kč, tj. celkem 14 580 Kč. O tento výběr přitom musí dlužník požádat osobně na pobočce banky.

Upozornění:
Při exekuci na účet je výběr životního minima, resp. jeho trojnásobku, vždy možný pouze jednou, a to v případě, kdy máte exekutorem zablokovaných účtů více. Banky si vždy před schválením výběru ověřují, zda již dlužník tento nárok nevyužil dříve.

Další možností je zřízení chráněného účtu, což je účet, na který exekutor nemůže, nelze jej kvůli exekuci zablokovat. Dlužníkům tak umožňuje provádět běžné transakce a zároveň zaručuje, že nepřijdou o tzv. nezabavitelnou částku, která slouží k pokrytí základních potřeb. O chráněném účtu - jak ho zřídit, kdo si jej může zřídit, jaká pro něj platí pravidla a další podstatné informace - jsme už detailně sepsali v tomto článku

Jak dlouho trvá exekuce na účet, kdy dochází k odblokování účtu po exekuci?

Délka trvání exekuce na účet se odvíjí od výše vymáhané částky a samozřejmě schopnosti její úhrady dlužníkem. Může se protáhnout nejen na několik měsíců, ale i let, obzvláště pokud dlužník s exekutorem nijak nekomunikuje a evidentně nemá zájem na vyřešení situace.

Je-li vymáhaný dluh včetně příslušenství a nákladů exekuce zaplacen, k odblokování účtu po exekuci dochází v rámci několika dnů až týdnů v závislosti na tom, jak rychle exekutor informuje banku o zrušení blokace. Zaplacením pohledávky zároveň znamená naplnění účelu exekuce a mělo by tak dojít k jejímu ukončení. Ze strany dlužníka není v tomto směru nutná žádná akce, exekutor by tak měl činit v rámci své povinnosti.

Konkrétní lhůta, v rámci níž má exekutor povinnost odblokovat účet, resp. vyzvat banku ke zrušení blokace, dána není, exekutor by měl jednat vždy bezodkladně a bez zbytečných průtahů.

Návrh na zastavení exekuce může podat přímo exekutorovi i dlužník sám (návod a vše potřebné najdete v tomto článku). Stejné právo má též manžel povinného, pokud se exekuce dotkla jeho majetku nebo majetku ve společném jmění manželů.

Ukončení exekuce a zejména její výmaz z registru exekucí je možné ověřit výpisem z registru exekucí.

Exekuce na účet - specifické případy

Často se setkáváme s dotazem, zda může exekutor zablokovat i cizí účet. Faktem je, že exekuce na účet se nemusí dotknout jen účtu samotného dlužníka, domáhat se úhrady pohledávky může i obstavením jiných. 

Může exekutor zablokovat cizí účet?
ANO, v některých případech může exekutor postihnout v rámci exekuce i účet někoho jiného, a to pokud se oprávněně domnívá, že peníze na daném cizím účtu jsou ve skutečnosti majetkem dlužníka. Nezáleží, kdo je majitelem účtu nebo má k němu dispoziční právo. 

Může exekutor zablokovat účet manžela/ky?
ANO. Pokud jde o vymáhání pohledávky vzniklé během manželství, může být kvůli exekuci obstaven i účet manžela/ky. Děje se tak z důvodu existence společného jmění manželů, na jehož základě manželé odpovídají za dluhy společně a nerozdílně. Výjimkou je situace, kdy je SJM zrušeno či rozšířeno, dluh vznikl ještě před sňatkem nebo jde např. o peníze, který jeden z manželů získal v rámci dědictví a nespadá tak do SJM. Pak má manžel povinného právo bránit se a podat návrh na zastavení exekuce. Při exekuci na účet manžela musí vždy exekutor oba (dlužníka i manžela/ku) o této skutečnosti vyrozumět dopisem.

Může být uvalena exekuce na dětský účet?
Peníze na dětském účtu jsou majitelem dítěte a exekutor tak na ně nemá žádný nárok. Teoreticky tak může být exekuce na dětský účet uvalena pouze tehdy, je-li dlužníkem samo dítě. Na druhou stranu exekutoři jsou si dobře vědomi praktik, kterými se dlužníci snaží před nimi finance uchránit, a pokud někdo záměrně zneužívá dětského účtu k “ukrytí” peněz, velmi rychle se o tom od banky dozví. Zároveň zpravidla i banka sama toto jednání netoleruje a účet vypoví. Dlužníkovi navíc hrozí i trestní stíhání za maření výkonu soudního rozhodnutí nebo poškození věřitele.

Může exekutor na účet v zahraničí?
Ano i ne. Exekutor má pravomoc vykonávat exekuce pouze na území ČR. Sami majetek v zahraničí postihovat nemohou, a na základě toho tak ani exekuce na účet v zahraničí možná není. Majetek v zahraničí může postihnout vždy exekutor působící v daném státě, a to podle předpisů daného státu. Nicméně pokud jde o majetek v rámci EU, vzhledem k řadě nařízení upravujících spolupráci v těchto věcech to neznamená, že exekuce na účet v zahraničí nehrozí a je vyloučena. Oprávněný totiž může například disponovat evropským exekučním titulem, který ho opravňuje požádat exekutora v jiné zemi, aby pro něj exekuci na účet v zahraničí provedl.

Závěrem

Exekuce na účet, resp. exekuce obecně je nepříjemná, ne však neřešitelná. Základem je vždy komunikovat s exekutorem (kontakt na něj je možné zjistit z výpisu z registru exekucí), a pokud se vám podaří prokázat, že máte skutečný zájem na splacení dluhu, může být v některých případech ochoten přistoupit na alternativní řešení (např. splátkový kalendář) místo obstavení účtu. 

Autor: lb