10.6.2024

Exekuce u OSVČ: Co byste měli vědět

Exekuce je pro každého nepříjemným procesem a pro OSVČ může mít i likvidační důsledky. Co konkrétně při exekuci u OSVČ hrozí, jak je to s podnikáním v exekuci, jakou formou může exekuce u OSVČ probíhat a co vám hrozí, pokud navážete spolupráci s někým, kdo je v exekuci? 

Jaké důsledky má exekuce pro OSVČ

Pokud se OSVČ dostane do exekuce, může to mít nepříjemný dopad nejen na vlastní podnikání, ale i pro rodinné příslušníky. OSVČ totiž ručí za své závazky celým svým majetkem. Pokud vám tedy vzniknou nějaké dluhy z podnikání, máte povinnost použít na jejich úhradu i soukromé prostředky. To znamená, že exekutor může v rámci výkonu exekuce a uspokojení věřitelů zabavit i věci, které např. patří do rodinného majetku, jsou součástí vybavení domu a s vaším podnikáním nijak nesouvisí. Výjimku představuje majetek, který nezbytně potřebuje pro uspokojování základních potřeb svých či rodiny nebo pro výkon podnikatelské činnosti. Pokud tedy potřebujete k výkonu práce počítač, neměl by vám být tento zabaven. U auta může být situace složitější - vždy záleží na rozhodnutí soudu, který vychází z vašeho živnostenského oprávnění. 


Pozn.: Více k tomu, co exekutor může a nesmí zabavit, se dočtete ZDE.


Pomineme-li situace, kdy dluhy z podnikání mohou vést k úplné likvidaci OSVČ, má exekuce pro OSVČ nepříjemné důsledky i v podobě zápisu do registru exekucí. Tato databáze je veřejně dostupnou prostřednicvím portálu Exekuceinfo.cz a každý si tak v ní může prověřit, nemá-li libovolná osoba nebo firma nějaké exekučně vymáhané dluhy. Se statusem dlužníka se pak přirozeně pojí riziko v podobě ztráty reputace či narušení vztahů s obchodními partnery, což rovněž může zásadně omezit až zastavit podnikatelské aktivity.

enlightened DOPORUČENÍ: Prověřujte si obchodní partnery

Navazujete novou obchodní spolupráci? Ověřte si předem v registru exekucí, případně i dalšími formami, zda je obchodní partner solventní a spolupráce vám nepřinese více komplikací než růst businessu.

Každý podnikatel ví, že jedním ze základních pravidel úspěšného podnikání je i vybírat si ty správné (a důvěryhodné) partnery. Pokud by se totiž druhá strana potýkala s nějakými finančními problémy, neplnila své závazky, může na to doplatit i vaše podnikání. A to nejen jste-li v pozici dodavatele služeb, za které by vám dlužník nebyl schopen zaplatit, ale rovněž i jako odběratel. Přistoupí-li totiž exekutor k exekuci na fakturu OSVČ (více dále v článku), může po vás vyžadovat součinnost, což znamená další přítěž a ve většině případů důvodem k ukončení spolupráce. Předchozí kontrolou solventnosti partnera lze přitom toto riziko minimalizovat.

Podnikání v exekuci: Může OSVČ s exekucí dále podnikat?

Ano, může. Exekuce pro OSVČ automaticky neznamená zákaz či konec podnikání. Naopak pro exekutory je v podstatě žádoucí, abyste měli příjmy pro splácení pohledávek. Nicméně je nutné počítat s tím, že část nebo dokonce většina příjmů bude zabavena k pokrytí dluhů, což pravděpodobně naruší cash flow, příliv prostředků může být snížen vlivem ztráty obchodních spoluprací kvůli narušení reputace a bez pečlivého plánování financí či využití alternativních zdrojů příjmů se neobejdete.

Nejčastější důvody pro exekuci OSVČ

Dostat se do problémů s dluhy je v dnešní době velmi snadné. Výrazné zdražování, růst nákladů a vedle toho záplava nabídek na snadno dostupné a zdánlivě výhodné úvěry, půjčky, včetně půjček pro OSVČ s exekucí, k tomu neustále se měnící podmínky, výše záloh, kdy co komu zaplatit… Situace, kdy na počátku dluhu z podnikání OSVČ a exekuce byla jen drobná nepozornost nebo nevědomé opomenutí nějakého závazku, nejsou výjimkou a záznam v registru exekucí nehrozí jen těm, kdo se záměrně vyhýbá plnění závazků.

Jaké jsou konkrétně u OSVČ nejčastější důvody, kvůli nimž skončí v registru exekucí?

  • Nezaplacené faktury, ať už od dodavatelů zboží, služeb, nebo i třeba za nájem prostor nebo energie
  • Nedoplatky na daních, sociálním nebo zdravotním pojištění
  • Nesplácení půjček a úvěrů

Kromě příčin na straně samotné OSVČ může samozřejmě hrát roli i neplnění závazků ze strany klientů OSVČ, kteří neplatí včas, pozdržují platby za dodané produkty či služby nebo se jim dokonce vyhýbají, což podnikatelům narušuje cashflow a ztěžuje úhradu vlastních závazků. 

Jak probíhá exekuce u OSVČ: exekuce na plat a exekuce na fakturu

Pokud OSVČ neplní své závazky, k tomu navíc nekomunikuje, nereaguje na opakované výzvy ke splnění povinnosti a nemá tedy zřejmý zájem řešit vzniklou situaci např. domluvou s věřitelem, může se věřitel obrátit na soud a svůj nárok vymáhat s pomocí soudního exekutora. V takovém případě dochází k zápisu dlužníka do registru exekucí, v němž jej může dohledat každý. O způsobu provedení exekuce rozhoduje exekutor.

Některé instituce jako např. pojišťovny, ČSSZ nebo FÚ si dluh mohou vymáhat i samy, resp. v rámci tzv. správní nebo daňové exekuce.

POZOR! Jste-li v pozici věřitele, tj. vám někdo dluží a zvažujete vymáhat svůj nárok exekučně, ověřte si předem výpisem, zda už na něj nejsou vedeny nějaké exekuce, příp. kolik. S výjimkou přednostních pohledávek jsou totiž věřitelé uspokojováni postupně dle data nařízení exekuce a není výjimkou, že se na některé pro nízký majetek dlužníka ani nedostane. Místo splacení dlužné částky by vám tak exekuční řízení mohlo přinést jen další náklady.
Exekuce na účet OSVČ

Pro exekutora nejrychlejší, nejsnazší a tudíž i nejčastější cestou, jak uspokojit věřitele, je exekuce na účet OSVČ, při níž dochází k obstavení (blokaci) účtu a zabavení peněz na něm uložených ve prospěch exekutora, resp. věřitelů, a to do výše vymáhané pohledávky. Dlužník s nimi nesmí jakkoliv nakládat - s výjimkou plateb za účelem splnění vymáhané povinnosti nebo výplaty mezd či náhrad zaměstnancům (ano, i OSVČ může mít zaměstnance). Rovněž má OSVČ nárok na jednorázovou výplatu částky ve výši trojnásobku životního minima

enlightened Víte, že...
Jednou z nepříjemností u exekuce je skutečnost, že se dlužník o zablokovaném účtu může dozvědět až ve chvíli, kdy už nelze platit kartou, převodem, vybírat z bankomatu nebo provádět jakékoliv jiné transakce. Exekutor totiž záměrně vždy nejprve pověří banku blokací účtu a až poté informuje dlužníka. Ten přitom dosud o nějaké exekuci ani nemusí vědět. Potvrdit nebo vyvrátit, zda je příčinou exekuce, či si jen ověřit, zdali nemáte nějaké nevědomé dluhy, které se dostaly až do exekuce, lze snadno výpisem z registru exekucí.

Více k exekuci na účet je popsáno v článku Exekuce na účet a jak z ní ven.”


Exekuce z příjmů OSVČ (“exekuce na fakturu OSVČ”)

OSVČ obvykle nemá pravidelný příjem od jednoho subjektu, spíše různé, nepravidelné příjmy od více klientů či zákazníků. I to je důvod, proč je exekuce na účet u OSVČ častější formou exekuce. Nicméně pokud peníze na účtu nestačí na splacení exekučně vymáhaných dluhů, či pro jiné specifické důvody, může exekutor postihnout i příjmy OSVČ. 

Pro srážky z příjmu podnikatele (lze se setkat též s lidovým označením “exekuce na fakturu OSVČ”) však platí jiná pravidla než v případě klasických srážek ze mzdy zaměstnanců, a to konkrétně:

  • srážky se počítají z fakturované částky, nikoli z čistého příjmu
  • neuplatňují se žádné nezabavitelné částky na dlužníka ani vyživovanou osobu
  • fakturovaná částka se dělí na pětiny místo třetin.

Po exekucí na fakturu OSVČ zůstávají 3/5 fakturované částky. Pokud by se jednalo o exekuci pro přednostní pohledávky (např. na výživném), pak pouze 2/5 fakturované částky a 3/5 připadnou věřitelům.

Z prostředků, které OSVČ po srážkách zůstanou, musí navíc stále platit nejen běžné náklady, ale i daně nebo pojištění. Kromě toho nemají žádnou garantovanou nezabavitelnou částku, oproti zaměstnancům tak mají OSVČ v exekuci výrazně horší postavení.

Půjčka pro OSVČ s exekucí: zvažte důkladně rizika

Řada lidí se snaží vyřešit dluhy tak, že jednu půjčku splácí další půjčkou. Tento postup však nejenže není optimální a často vede spíše k ještě větším problémům, ale především získat půjčku jako OSVČ s exekucí je velmi obtížné. Banky totiž ve většině případů odmítají poskytovat úvěry dlužníkům s exekucí, jelikož je vnímají jako vysoce rizikové. Na trhu sice existují alternativní nebankovní subjekty, které jsou ochotny půjčit i OSVČ s exekucí, nicméně tyto půjčky jsou často spojeny s výrazně horšími podmínkami než u důvěryhodných institucí a je třeba důkladně zvážit, zda rizika s tím spojená podstupovat. Na co konkrétně si dát pozor, se dočtete v článku “Půjčka pro dlužníky v registru nebo v exekuci”.

Jsem OSVČ a mám dluhy z podnikání. Jak se vyhnout exekuci nebo jak ji řešit?

Základem je vždy komunikovat a projevit snahu svou situaci řešit. Jak konkrétně, záleží na závažnosti vašich dluhů, tj. jedná-li se o přechodné finanční problémy, nebo už došlo i na exekuční vymáhání.

Komunikujte s věřiteli, příp. exekutorem
Pokud nemůžete dluhy obratem splatit, komunikujte s věřiteli, s exekutorem, snažte se domluvit například na splátkách. Uznáním dluhu dáte najevo, že o něm víte a chcete jej řešit. 

Vyzvěte odběratele k zaplacení faktur a prověřujte nové zákazníky
Dbejte na řádné úhrady dodaných produktů nebo služeb, ideálně požaduje zálohové platby. U nových zákazníků, obzvláště u větších zakázek, si ověřujte z veřejně dostupných databází jako je např. registr exekucí, jak jsou na tom se solventností.

Zvažte kontokorent
Jedná-li se o dočasné finanční problémy, např. vlivem nečekaných výdajů, k jejich překlenutí může pomoci kontokorent. Nikdy se však neupisujte k žádné půjčce nebo úvěru, nemáte-li jistotu, že ji budete schopni splatit a výsledkem nebude jen další zadlužení. 

Využijte konsolidaci nebo refinancování
Dluhy jsou značnou zátěží i kvůli nákladům, které s sebou nesou - úroky, sankce, penále, v případě exekučního řízení i náklady exekuce, které jdou k tíži dlužníka. Konsolidace nebo refinancování mohou být způsobem, jak snížit měsíční splátku a zaplatit méně na poplatcích.

Insolvence a požádání o oddlužení
Pokud výše uvedené varianty nelze využít a dlužník se nachází v tzv. úpadku, může podat insolvenční návrh a požádat o oddlužení, které, je-li úspěšné, jej může “očistit” od dluhů a umožnit začít znovu, bez závazků. Ale pozor - dluhy z podnikání lze řešit oddlužením pouze za splnění určitých podmínek (např. souhlas věřitele).. Rovněž je insolvenci vždy nutné řešit s odborníkem.

Založení s.r.o. jako minimalizace rizik exekuce u OSVČ
Jednou z nevýhod OSVČ je ručení celým majetkem. Zejména při vyšších obratech se vyplatí zvážit založení s.r.o., v níž každý ručí pouze do výše svého nesplaceného vkladu a z hlediska potenciální exekuce jde tak o výhodnější (méně rizikové) řešení. Exekuce totiž může být uvalena pouze na podíl ve společnosti a firemní účet, nikoliv na soukromý majetek. I tato varianta však má své nevýhody, které je předem vhodné zvážit. 

Závěrem

Obecně platí, že je lepší řešit problémy včas než související následky. A v případě podnikání to platí dvojnásob. Základem je zodpovědný přístup k financím, mít přehled o veškerých závazcích a jejich plnění, ať už jde o běžné náklady typu úhrada faktur dodavatelům, za nájem, nebo i daně či pojištění, a ideálně si alespoň občas zkontrolovat, zdali někde nějaký nedoplatek nevznikl nevědomky. Pomoci k tomu může výpis z registru exekucí, online dostupná vyúčtování nebo i jen pouhé přebírání pošty. I malý dluh totiž může časem přerůst v exekuci a v extrémních případech vést až k ukončení podnikání. 

Autor: lb