Jak zjistit dluhy - kompletní návod
Do situace, kdy má člověk nějaké nějaké nesplacené závazky, se může dostat každý, často i nevědomky. Ne vždy se hned musí jednat o nenapravitelného neplatiče, příčinou může být i například v minulosti nezaplacená pokuta v MHD nebo účet za odebíranou službu, třeba jen kvůli nespárované platbě.
V České republice bohužel neexistuje jednotná databáze, která by na jednom místě shromažďovala veškeré záznamy o dlužnících, ale pouze různé, samostatně fungující registry. Získat ucelený přehled o dluzích navíc komplikuje i skutečnost, že vyhledávání v těchto registrech bývá spojeno s řadou omezení - ať už je to možnost kontroly pouze vlastní osoby s nutností ověření totožnosti, příp. plná moc prověřované osoby, registrace, časové průtahy kvůli administrativní náročnosti aj.
V okamžiku, kdy je potřeba vědět o případných závazcích co nejdříve, než se z dlužné částky v řádu sta korun stanou (deseti)tisíce, nejsou jakékoli zdlouhavé procesy zcela žádoucí. Stejně tak jsou situace, kdy je vhodné mít předem určitou představu o platební morálce druhých. A ideálně mít tyto informace ihned k dispozici. Jak tedy na to?
Existuje způsob, jak zjistit dluhy snadno a rychle?
Ano! Řešení nabízí evidence exekucí, známá též jako registr exekucí, do které lze nahlédnout prostřednictvím portálu Exekuceinfo.cz a kterou lze aktuálně - oproti výše uvedeným omezením u jiných registrů - považovat za nejdostupnější zdroj informací o dlužnících.
Proč je vhodné pro vyhledání dlužníků využít registr exekucí
Pokud je úhrada dluhu v prodlení delší dobu, pravděpodobně dojde k jejímu vymáhání exekutorem a dlužník se tímto dostává do exekuční databáze - již zmíněného registru exekucí. S ohledem na to, že s počtem lidí, kteří se s potýkají s dluhy, roste i procento těch, kteří nejsou schopni řádně a včas své závazky splácet (nebo si jich ani nejsou vědomi), bývá právě výpis z registru exekucí nejvhodnějším způsobem, jak zjistit dluhy, resp. exekuce. Navíc se zárukou ověřených dat.
Jak zjistit dluhy pomocí výpisu z registru exekucí
Informace o dluzích, které jsou v daný okamžik vymáhány v podobě exekuce, jsou poskytovány formou výpisu z registru exekucí. Pro vyhledání konkrétní osoby nebo firmy slouží tento formulář, do kterého se zadává jméno, příjmení a datum narození prověřovaného subjektu, u firmy je to IČO. Po potvrzení těchto údajů následuje volba způsobu platby - platba kartou, rychlá online platba nebo bankovní převod. Výsledek kontroly je ihned po připsání platby k dispozici a odkaz na něj taktéž zaslán na uvedený e-mail.
Výpisem z registru exekucí na Exekuceinfo.cz získáte:
- možnost zjistit dluhy své i libovolné osoby nebo firmy
- nebo naopak potvrzení bezdlužnosti
- přístup k datům online, bez registrace, zcela anonymně
- okamžitý výpis s přehledem exekucí u kontrolovaného subjektu
- přístup ke kompletním informacím o dané exekuci, které jsou u příslušného záznamu od exekutora k dispozici: datum nařízení, spisová značka, příp. i výše dlužné částky, kontakt na exekutora a další (součást detailu exekuce)
- záruku ověřených a k okamžiku zápisu aktuálních dat přímo od exekutorů
Pozor na nabídky, jak zjistit dluhy zdarma. Poplatek je dán vyhláškou.
Nahlížení do registru exekucí se řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb., o centrální evidenci exekucí, dle které je výpis s informacemi o dlužnících vždy zpoplatněn. Zjistit dluhy zdarma tak není možné, a pokud někdo takovou službu s návodem, jak zjistit dluhy zdarma, nabízí, nelze jej považovat za důvěryhodný subjekt, kterému by bylo vhodné poskytovat jakékoliv osobní údaje.
Dluhy u státní správy, dodavatelů služeb a dalších subjektů
V registru exekucí jsou evidovány pouze aktuálně probíhající exekuční řízení. Je-li dluh uhrazen, exekutor má přibližně do 15 dnů provést výmaz z databáze. Z toho vyplývá, že pokud exekutor dostojí své povinnosti, záznamy o exekucích v minulosti nejsou dohledatelné.
Zároveň kromě exekucí nařízených dle exekučního řádu (jež právě registr exekucí zahrnuje) mohou vznikat dluhy i u jiných institucí. Příkladem je finanční úřad, ČSSZ, zdravotní pojišťovna, příp. i městský úřad, nevyužívá-li obec služeb externího soudního exekutora. Samostatnou entitou jsou též bankovní a nebankovní registry, do jejichž evidenčního rámce spadají bankovní půjčky, úvěry, hypotéky, koupě na splátky, leasing a další úvěrové produkty. Pro kontrolu případných dluhů u těchto subjektů je nutné kontaktovat každý zvlášť a požádat o výpis dle podmínek jimi individuálně stanovených. Těmi obvykle bývá již zmíněná možnost kontroly pouze vlastní osoby, registrace, ověření identity, platba poplatku, mnohdy i osobní návštěva. Poměrně časté jsou závazky i u poskytovatelů služeb, nicméně možnost včasného zjištění nedoplatků zde výrazně usnadňuje existence elektronického účtu, do kterého má každý uživatel přístup bez omezení.
1. kontrola v registru exekucí
-► nejrychlejší a nejsnazší způsob prověření libovolné osoby
-► online, bez registrace, anonymně, výpis je okamžitě k dispozici
2. zmapování dalších potenciálních závazků, a to sepsáním si:
-► všech odebíraných služeb, ať už běžných (př. nájem, elektřina, internet,
pravidelné poplatky obci…) i těch nad rámec obvyklých plateb
-► přehledu aktuálně či v minulosti využitých půjček, úvěrů, nákupů na splátky aj.
-► nezapomenout ani na daně, zdravotní či sociální pojištění
…a následná kontrola u jednotlivých institucí (viz výše), které tyto služby poskytují či případné nedoplatky evidují.
Shrnutí článku:
- Neexistuje žádný centrální systém, který by shromažďoval všechny dluhy na jednom místě.
- Spolehlivý zdroj informací a zároveň nejsnazší způsob, jak zjistit dluhy, nabízí registr exekucí, do něhož lze nahlédnout na Exekuceinfo.cz
- Výpis s informacemi o dluzích, které jsou vymáhány v podobě exekuce, je k dispozici ihned, online a bez registrace.
- Zjistit dluhy zdarma není možné, poplatek stanovuje vyhláška.
- Pro kontrolu veškerých možných závazků je vhodné kontaktovat i jiné instituce, u kterých by nějaký závazek mohl být evidován.