Mám exekuci a potřebuji účet
Jedním z nejčastějších způsobů vymáhání dluhů je exekuce na účet. Při ní dochází k zablokování prostředků na bankovním účtu dlužníka a ten poté s penězi na účtu nemůže jakkoli nakládat, ať už jde o výběr hotovosti, platbu kartou nebo jiné transakce. Logicky pak každého napadne založit si účet nový. Ale je to vůbec při exekuci možné a pomůže si tím dlužník nějak? Nezablokuje exekutor i jej? Pokud se i vás týká situace, kdy máte exekuci a potřebujete účet, tento článek je přesně pro vás.
O exekuci se dlužník často dozví, až když má zablokovaný účet. Odhalit ji přitom lze snadno výpisem z registru exekucí
Na začátku je vhodné připomenout, jak se vlastně dlužník může včas dozvědět, že má exekuci. Obvyklý postup exekutora při výkonu exekuce je totiž takový, že nejprve informuje banku (či obecně začne pomocí exekučních příkazů blokovat majetek) - a až poté dlužníka. Případně se dlužník o exekuci dozví zcela náhodně sám, když mu najednou nelze platit kartou nebo vybrat peníze. Tomuto nepříjemnému zjištění se lze poměrně snadno vyhnout kontrolou v registru exekucí. Ať už z preventivních důvodů nebo máte-li podezření na nějaký nesplacený závazek, stačí si vyplněním jednoduchého formuláře pořídit výpis, který buď poskytne přehled případných dluhů vymáhaných soudním exekutorem, nebo potvrdí, že v daný okamžik na vaše jméno nejsou evidovány žádné exekuce. Výpis si přitom můžete vyhotovit kdykoliv, online a zcela anonymně.
Je možné si založit nový bankovní účet, když mám exekuci?
Odpověď je ano, je to možné. Zahájení exekuce nijak dlužníkovi nebrání založit si u kterékoliv instituce účet nový (samozřejmě pokud mu banka vyhoví). Nicméně je nutné počítat s tím, že exekutor může vzápětí poté zablokovat i tento účet. Jeho jediným cílem je totiž dosažení úhrady dluhu - a využívá k tomu všechny zákonem možné způsoby a zdroje. Banky (ale např. i zaměstnavatelé) mají navíc zákonnou povinnost informovat exekutora o všem, co by s exekucí proti dlužníkovi mohlo souviset. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se exekutor o novém účtu nedozvěděl nebo jej neobstavil. Ve výsledku si tak dlužník založením dalšího účtu nepolepší. Až na jednu výjimku - založí-li si chráněný účet.
Mám exekuci a potřebuji účet. Co mám dělat?
Od 1.7.2021 mají dlužníci, kteří mají exekuci a chtějí či potřebují další účet, možnost zřídit si tzv. chráněný účet pro dlužníky.
V praxi totiž - zejména u dlužníků s více exekucemi - docházelo často k absurdní situaci, že jedna exekuce postihla mzdu dlužníka (tj. exekuce na plat), kvůli druhé exekutor obstavil bankovní účet. Když poté zaměstnavatel provedl srážky za mzdy a na účet dlužníka poslal nezabavitelné minimum, které má sloužit k pokrytí základních potřeb, dlužník i o tuto částku přišel, resp. k ní neměl přístup. To v důsledku mohlo vést k nárůstu práce načerno nebo půjček u lichvářů, kdy dlužník dostal peníze přímo na ruku a vyhnul se tak jejich zabavení exekutorem.
Chráněný účet - narozdíl od běžného - být exekucí postižen nemůže a dlužníkům tak garantuje, že o své nezabavitelné minimum nepřijdou. Nárok na něj má každý dlužník - fyzická osoba, který má minimálně jeden běžný účet postižený exekuci, a to u banky, u níž tento blokovaný účet má.
Pokud jste tedy v situaci, kdy máte exekuci a potřebujete účet, nejlepším řešením je obrátit se na svou banku a požádat o zřízení chráněného účtu.
Co byste měli vědět o chráněném účtu, když máte exekuci a potřebujete účet
Co je chráněný účet pro dlužníky
Chráněný účet je speciálním typem běžného účtu, který je chráněn před exekucí. Dlužníkům tak umožňuje disponovat s vloženými prostředky jako na kterémkoliv jiném účtu - platit kartou, vybírat hotovost, posílat platby.
U jaké banky lze o chráněný účet požádat
Od 1. července 2021 mají všechny banky povinnost založit dlužníkovi na jeho žádost chráněný účet. Jedinou podmínkou je, že dlužník musí už být klientem dané banky a mít zde vedený běžný účet, který je zablokován exekucí (tzv. obstavený účet). Pokud tedy máte exekuci a potřebujete účet, stačí se obrátit na svou banku. Každý dlužník může mít vždy pouze jeden chráněný účet.
Jak funguje chráněný účet pro dlužníky
Chráněný účet zaručuje, že peníze na něm uložené nebudou postiženy exekucí, exekutor k nim nemá jakkoli přístup. Dlužníkovi umožňuje platit bezhotovostně jako u klasického běžného účtu, stejně tak vybírat z bankomatu (tedy pokud banka k tomuto účtu poskytne i kartu).
Co je naopak omezené jsou příchozí platby, neboť na chráněný účet mohou být zasílány pouze tzv. chráněné příjmy. Mezi ně patří například:
- mzda, plat, odměny z DPP nebo DPČ
- důchod
- výživné
- dávky státní sociální podpory
- náhrady škody
…a další příjmy stanovené zákonem.
Kdy mohu podat žádost o chráněný účet, jaké jsou podmínky?
(1) Žadatelem musí být fyzická osoba (občan nebo podnikatel), která (2) má exekuci na běžný účet, a to (3) u banky, u níž o chráněný účet žádá, a současně (4) nemá chráněný účet již u jiné banky. Rovněž (5) musí mít příjmy, které patří do kategorie chráněných, a (6) předložit speciální potvrzení (viz dále).
Případné další podmínky chráněného účtu si stanovuje každá banka individuálně.
Jak požádat o chráněný účet pro dlužníky
Žádost o chráněný účet je nutné učinit osobně při návštěvě pobočky banky. Samotné návštěvě ale předchází ještě několik kroků:
KROK 1: Jsem exekuci, mám zablokovaný účet a potřebuji nový
Požádejte všechny, kdo vám vyplácí chráněný příjem (zaměstnavatel, ČSSZ, úřad práce apod.), o vystavení speciálního potvrzení (vzor je k dispozici na stránkách Ministerstva spravedlnosti).
KROK 2: Mám potvrzení
Zašlete toto potvrzení exekutorovi (příp. kdo exekuci na účet nařídil) spolu s žádostí, aby bance oznámil číslo účtu, ze kterého budou vypláceny chráněné příjmy (př. účet zaměstnavatele) a číslo účtu postiženého exekucí, ze kterého by chráněné příjmy měly být převáděny na chráněný účet. Bez doručení tohoto oznámení není možné chráněný účet založit.
KROK 3: Banka obdržela oznámení od exekutora
Teprve nyní se může dlužník vydat na pobočku a podat žádost o chráněný účet u své banky. Banka má povinnost jej do 5 pracovních dnů od podání žádosti zřídit a chráněné příjmy, které přijdou na obstavený účet, budou poté automaticky zasílány na chráněný účet.
Kolik stojí chráněný účet
Založení i vedení chráněného účtu pro dlužníky je zdarma.