Zastavení exekuce pro nemajetnost a bezvýslednost
Pokud jste se ocitli v situaci, kdy je na vás uvalena exekuce, neznamená to, že budete exekutorem pronásledováni do konce života. Kromě kompletního splacení dluhu existují i další důvody, které mohou vést k zastavení exekuce.
Obecně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Návrh na zastavení exekuce. V tomto se zaměříme konkrétně na případ zastavení exekuce pro nemajetnost a bezvýslednost.
Jak vůbec zjistíte, že máte exekuci a kolik dlužíte?
Zda jste v exekuci, a případně veškeré dostupné informace k ní, zjistíte snadno výpisem z registru exekucí. Nepotřebujete k tomu žádné specifické údaje ani registraci, stačí vyplnit formulář na hlavní straně a výpis s přehledem aktuálních řízeních vedených soudními exekutory máte k dispozici ihned online nebo v praktickém PDF formátu. Bližší informace o jednotlivých exekučně vymáhaných dluzích, jako je např. dlužná částka, náklady exekuce, kontakt na exekutora, jsou uvedeny v detailu záznamu.
Zastavení exekuce pro nemajetnost
Co znamená zastavení exekuce pro nemajetnost
K zastavení exekuce pro nemajetnost může dojít tehdy, kdy dlužník nemá žádný majetek, kterým by bylo možné dluh pokrýt, resp. jeho hodnota není dostatečná ani na pokrytí nákladů exekučního řízení a nedá se předpokládat, že by se situace v dohledné době zlepšila. Majetkem se přitom myslí nejen ten hmotný, ale i prostředky na bankovním účtu, příjmy postižitelné srážkami ze mzdy apod.
Co je pro zastavení exekuce pro nemajetnost podstatné - musí být zjevné, že exekutor v rámci exekučního řízení provedl skutečně všechny úkony, kterými mohl zjistit majetek dlužníka.
Jak dosáhnout zastavení exekuce pro nemajetnost
Podání návrhu na zastavení exekuce: Dlužník (případně oprávněný nebo jiný účastník exekučního řízení) podá návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost u exekutora, který exekuci vede.
Prošetření majetkových poměrů: Exekutor prověří majetkové poměry dlužníka a vyhotoví zprávu o zjištěném stavu jeho majetku.
Předložení návrhu soudu: Exekutor předloží návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost spolu se zprávou o zjištěném stavu majetku a svým stanoviskem exekučnímu soudu.
Rozhodnutí soudu: Soud posoudí, zda jsou splněny podmínky pro zastavení exekuce pro nemajetnost a vydá příslušné rozhodnutí.
Tip: Návod na podání návrhu na zastavení exekuce vč. vzoru najdete ZDE.
Za určitých okolností může k zastavení exekuce pro nemajetnost dojít i bez návrhu dlužníka a rozhodnout o něm může sám exekutor (se souhlasem oprávněného) nebo exekuční soud. Návrh na zastavení může podat třeba i zaměstnavatel, pokud má dlužník dlouhodobě tak nízké příjmy, že z nich nelze provádět srážky ze mzdy.
Zastavení exekuce pro nemajetnost a promlčení
Domnívat se, že se zastavením exekuce pro nemajetnost dluh zanikne nebo byl promlčen, je mylné - dluh nadále trvá a věřitel může kdykoliv znovu podat návrh na zahájení exekuce. V registru exekucí tak dlužník zůstává evidován stále, pouze je zanesena informace o zastavení řízení.
U exekučně vymáhaných dluhů navíc platí 10letá promlčecí lhůta. Je-li tak exekuce zastavena pro nemajetnost, k promlčení, tj. kdy věřitel už nemůže pohledávku vymáhat, dochází až po uplynutí 10 let ode dne uznání dluhu, resp. nabytí právní moci rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu o nároku věřitele. Přičemž platí, že během vymáhání dluhu lhůta neběží a v momentě, kdy dojde k zastavení exekuce, pokračuje tam, kde skončila, nezačíná běžet nových 10 let.
Zastavení exekuce pro bezvýslednost
V roce 2022 vstoupila v platnost novela exekučního řádu, která mimo jiné umožnila zastavení tzv. bezvýsledných exekucí (někdy též marných exekucí). Reálně však bylo možné exekuce podle této novely zastavit až po uplynutí jednoho roku od účinnosti novely, tedy od 1. 1. 2023. Co to pro dlužníky znamená a jakou exekuci lze považovat za bezvýslednou?
Pro zastavení exekuce pro bezvýslednost musí být splněny tyto podmínky:
- v posledních 6 letech nedošlo ani k částečnému uspokojení vymáhané povinnosti, která by stačilo alespoň k pokrytí nákladů exekuce
- exekucí není postižena nemovitá věc.
V takové situaci exekutor vyzve věřitele k souhlasu se zastavením exekuce (lhůta pro vyjádření je 30 dní), nebo aby zaplatil zálohu na další vedení exekuce ve výši 500 Kč, chce-li v ní pokračovat. Pokud věřitel na výzvu nereaguje nebo zálohu do 30 dnů nesloží, exekutor zastaví exekuci pro bezvýslednost. Když naopak částku zaplatí, exekuční řízení pokračuje min. další 3 roky, během nichž zastavení exekuce pro nemajetnost není možné a soud případné takové návrhy zamítne.
Prodloužit exekuci tímto způsobem je možné pouze dvakrát. Ve výsledku tak bezvýsledná exekuce nemůže trvat déle než po sobě následujících 12 let od pravomocného zahájení nebo od posledního vymoženého plnění, které by převýšilo náklady exekuce. Jestliže by naopak během této doby exekutor vymohl alespoň částku, která tyto náklady pokryje, šestiletá lhůta běží od začátku.
Za určitých podmínek může být úhrada zálohy věřiteli prominuta a řízení pokračuje i bez ní (např. jde-li o exekuce pro dluhy na výživném, na náhradách újmy způsobené ublížením na zdraví, úmyslným trestným činem apod.).
Závěrem
Změny exekučního řádu týkající se zastavení exekucí pro nemajetnost nebo bezvýslednost svým způsobem zvýhodňují pozici dlužníka a naopak zhoršují postavení věřitelů. Ještě před podáním návrhu na zahájení exekuce je totiž více než dříve důležité zvážit, zda je s ohledem na situaci dlužníka a výši dluhu uspokojení pohledávky reálné. Pokud nikoli, přesto je návrh podán a následně exekuce zastavena pro nemajetnost, je na oprávněném hradit náklady exekuce, které by za normálních okolností platil dlužník. Rovněž bezvýsledná exekuce znamená pro věřitele dodatečné náklady, kdy - chce-li v takové exekuci pokračovat - musí platit.
Paradoxně dostupnost informací, na jejichž základě by věřitel mohl posoudit vymahatelnost pohledávky, je přitom značně omezená. O to více je vhodné využít veřejně dostupné databáze jako je např. registr exekucí, který umožňuje prověřit libovolnou osobu nebo firmu a mít tak hned v ruce výpis, jež při rozhodování, zda k exekuci přistoupit, může jako určité vodítko posloužit.